Chłodzenie adiabatyczne znane jest także jako chłodzenie ewaporacyjne lub wyparne. Te trzy różne terminy oznaczają ten sam proces, podkreślają jedynie różne zjawiska, z którymi mamy tu do czynienia. Nazwa chłodzenie adiabatyczne odnosi się do warunków adiabatycznych w jakich zachodzi proces, czyli takich, gdzie nie występuje wymiana ciepła pomiędzy układem a otoczeniem. Nazwy chłodzenie ewaporacyjne czy wyparne mają związek z parowaniem wody, które ma w tym procesie miejsce.
Ze zjawiskiem chłodzenia adiabatycznego mamy do czynienia na co dzień, np. w ciepły, letni dzień, kiedy temperatura powietrza zewnętrznego jest wysoka, odczuwamy zimno podczas wyjścia z basenu, a przebywając nad morzem lub jeziorem czujemy orzeźwiającą, chłodną bryzę.
Efektywność chłodzenia adiabatycznego ściśle związana jest z warunkami atmosferycznymi panującymi na zewnątrz. To rozwiązanie najlepiej sprawdza się w klimacie ciepłym i suchym. Poniższe mapy prezentują warunki stosowania chłodzenia ewaporacyjnego do chłodzenia wnętrz.